بهترین وکیل طلاق در قم

طلاق یکی از راه‌های‌ انحلال و به پایان رسیدن عقد نکاح دائم است. در شرایطی که زن و شوهری قصد جدایی داشته باشند (چه به صورت توافقی یا به صورت یک طرفه)، باید از طریق دادگاه خانواده این‌ موضوع را پیگیری کنند. اگر زوجین در استان قم سکونت داشته باشند، می‌توانند این‌ موضوع را به وکیل طلاق در قم واگذار کنند. در این حالت وکیل، تمام مراحل را برای موکل خود انجام می‌دهد. حتی حضور زوجی که وکالت خود را به وکیل واگذار کرده، برای اجرای صیغه طلاق در دفترخانه لازم نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل و انواع طلاق بیشتر آشنا شوید.

مراحل طلاق

در هر نوع از طلاق، قاضی زن و شوهر را به مشاور ارجاع می‌دهد. پس ‌از آن اگر باز هم قصد جدایی از یکدیگر را داشته باشند، قاضی گواهی عدم امکان سازش را برای زوجین صادر می‌کند و آن‌ها تا 3 ماه فرصت دارند، در دفترخانه ثبت طلاق حاضر شوند.

همچنین ممکن است در مورد مسائل مالی از قبیل مهریه و اجرت المثل و نیز حضانت فرزندان تصمیم‌گیری شود. در صورتی که زوجین در مدت 3 ماه پس از حکم دادگاه، برای طلاق اقدام نکنند، اعتبار گواهی عدم امکان سازش از بین می‌رود و تمام مراحل طلاق باید از ابتدا انجام شود.

انواع طلاق

به صورت خلاصه 2 نوع طلاق بائن و رجعی داریم.

طلاق در یک دسته‌بندی کلی به طلاق رجعی و بائن تقسیم می‌شود:

طلاق رجعی

در طلاق رجعی شوهر می‌تواند با وجود شرایطی در زمان عدۀ طلاق، به همسرش رجوع کند. با رجوع مرد، هرچند صیغه طلاق در دفترخانۀ ثبت طلاق جاری و ثبت شده باشد، طلاق منتفی می‌شود و نیازی به جاری شدن مجدد صیغه عقد نکاح بین آن‌ها نخواهد بود.

طلاق بائن

در طلاق بائن، بعد از اینکه صیغۀ طلاق بین زن و مرد جاری شد، شوهر حق رجوع ندارد و اثرات نکاح برای آن‌ها به پایان می‌رسد.

طلاق در صورت‌های زیر بائن خواهد بود:

 • طلاق قبل‌ از نزدیکی بین زن و مرد واقع شود؛
 • زوجه یائسه باشد؛
 • این طلاق، سومین طلاق متوالی پس از 2 مرتبه طلاق و ازدواج مجدد باشد؛
 • طلاق خلع؛
 • طلاق مبارات.

طلاق خلع

مطابق ماده 1146 قانون مدنی در شرایطی که زنی نسبت ‌به شوهرش کراهت داشته باشد، به او پیشنهاد مالی می‌دهد تا شوهر به طلاق او راضی شود. این پیشنهاد مالی ممکن است بخشیدن مهریه یا مالی معادل آن یا بیشتر یا کمتر از آن باشد. در این حالت اگر مرد پیشنهاد مالی همسرش را بپذیرد و او را طلاق دهد، حق رجوع به او را ندارد.

طلاق مبارات

در این نوع طلاق زن و شوهر هردو نسبت‌ به یکدیگر کراهت دارند. در این نوع طلاق مالی که بخشیده می‌شود، نباید بیشتر از مهریه باشد.
آنچه به عنوان طلاق توافقی در محاکم خانواده مطرح است نیز در واقع طلاق خلع یا مبارات بوده، بائن محسوب می‌شود.

طلاق توافقی

با مشورت با وکیل طلاق توافقی از مشکلاتی که بعد از طلاق میتواند رخ دهد تا حد زیادی میتوان جلوگیری کرد.

زن و مردی که قصد دارند به‌ صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند، باید توافق‌نامه‌ای را تنظیم کنند و در آن در رابطه با تمام حقوق مالی و غیرمالی از قبیل مهریه، نفقه، جهیزیه حضانت و سایر موارد توافقاتی را انجام دهند.

وکیل طلاق توافقی قم

بعضی از افراد گمان می‌کنند که بعد از طلاق دیگر درگیر مسائل حقوقی نمی‌شوند. این در حالی است که بعضی از مسائل مانند حضانت و ملاقات فرزندان ممکن مورد اختلاف واقع شود. با مراجعه به وکیل قم، از تمام مسائلی که ممکن است با آن مواجه شوید، مطلع می‌شوید. استفاده از تجربه و تخصصی که وکلا در این زمینه دارند، از طولانی شدن فرآیند طلاق توافقی جلوگیری می‌کند.

طلاق از طرف زن

در قانون مدنی طلاق به‌ عنوان حقی برای مرد شناخته می‌شود. با این حال در بعضی مواقع زن می‌تواند برای طلاق اقدام کند:

عسر و حرج زن

مطابق ماده 1130 قانون مدنی زن میتواند با دلایل ذکر شده در متن ماده، نسبت به جدایی اقدام کند.

در صورتی که ادامه زندگی مشترک برای زن با عسر و حرج و مشقت همراه باشد، طبق ماده 1130 قانون مدنی این حق را دارد که از دادگاه خانواده، تقاضای طلاق کند. اگر در استان قم سکونت دارید، باید به دادگاه خانواده قم مراجعه کنید.
در قانون مدنی موارد زیر به عنوان عسر و حرج ذکر شده است:

 • اعتیاد به مواد مخدر
 • ترک زندگی مشترک به مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب بدون عذر موجه
 • محکومیت قطعی مرد به 5 سال حبس یا بیشتر
 • ضرب و شتم و دیگر سوء رفتارهای غیر قابل تحمل
 • ابتلاء مرد به بیماری های صعب العلاج

البته مصادیق عسر و حرج مذکور در قانون حصری نیستند و می توان موارد دیگری را هم در شمار آن ها قرارداد. تشخیص مصادیق عسر و حرج با دادگاه است.
زوجه‌ای که در زندگی مشترک دچار مشکلات خانوادگی عدیده و غیرقابل تحمل است، در صورتی که تنها راه چارۀ خود را در طلاق می‌بیند، می‌تواند به دفتر وکیل طلاق قم مراجعه کند تا وکیل، مصداق عسر و حرج و شیوۀ اثبات آن را بیابد و او را یاری نماید.

عدم پرداخت نفقه

طبق ماده 1129 قانون مدنی در صورتی که زن بتواند امتناع شوهر از پرداخت نفقه و یا عجز او از پرداخت را در دادگاه ثابت نماید، دادگاه شوهر را اجبار به طلاق زن می‌نماید. چنانچه شوهر حکم را اجرا نکند، خود دادگاه یا نماینده او اقدام به اجرای صیغه طلاق و امضای سند طلاق خواهد.

شروط دوازده گانه ضمن عقد ازدواج

طلاق با توجه به شروط 12 گانه ضمن عقد

در عقدنامه نکاح شروطی درج شده است که اگر شوهر این شروط را امضا کرده باشد، در صورت وقوع هر یک از آنها به تشخیص دادگاه، زن وکیل در طلاق می شود و با تجویز دادگاه، می تواند به دفترخانه طلاق مراجعه نموده، صیغه طلاق را جاری کند. این شروط دوازده گانه عبارتست از:

 1. خودداری از پرداخت نفقه زن به مدت شش ماه.
 2. سوء رفتار شوهر در حدی که غیرقابل تحمل باشد.
 3. ابتلای شوهر به بیماری لاعلاج که ادامه زندگی مشترک را با مشکل مواجه کند.
 4. در صورتی که شوهر دیوانه باشد یا در طول زندگی مشترک دیوانه شود.
 5. اشتغال شوهر به شغلی که به حیثیت و آبروی خانوادگی زن لطمه بزند.
 6. محکومیت شوهر به 5 سال حبس یا بیشتر.
 7. اعتیاد شوهر به مواد مخدر به شکلی که زندگی مشترک را مختل کند.
 8. چنانچه زوج شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب زندگی مشترک را بدون عذر موجه ترک کند.
 9. محکومیت قطعی شوهر به ارتکاب جرم خلاف شئونات خانوادگی زن.
 10. ناباروری مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک.
 11. در صورتی که شوهر مفقودالاثر شود و شش ماه پس از مراجعه زن به دادگاه نیز خبری از او یافت نشود.
 12. ازدواج مجدد مرد بدون اجازه زن.

توسل به شروط ضمن عقد نکاح برای درخواست طلاق، ظرایف و پیچیدگی هایی دارد که مراجعه و مشاوره با وکیل خبره طلاق را ضروری می نماید. در صورتی‌ که زوجه وکالت خود را به وکیل طلاق توافقی در قم واگذار کند، وکیل با استفاده از آگاهی نسبت‌ به قوانین و شناختی که نسبت ‌به روند رسیدگی به پرونده‌های طلاق دارد، این‌ موضوع را به سرانجام می‌رساند. وکیل خوب برای طلاق در قم تمام مراحل اعم از موارد مربوط به مهریه، اجرت‌المثل، حضانت و سایر موارد را برای موکل خود پیگیری خواهد کرد.

طلاق از طرف مرد

وکیل برای طلاق از طرف مرد در قم

اگرچه اصولاً در حقوق ما حق طلاق به مرد داده شده است، اما انجام آن مقدمات و نکات زیادی دارد که آگاهی از آنها محتاج مراجعه به وکیل است. مرد اگرچه صاحب حق طلاق است اما برای انجام آن باید دادخواست ارائه کرده، به دادگاه مراجعه کند و مقدماتی همچون مشاوره را بگذراند.

دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می‌نماید و نفقۀ ایام عده را نیز تعیین می‌کند. همچنین ممکن است درمورد مهریه، اجرت المثل، تنصیف دارایی و حضانت تصمیم‌گیری کند. وکیل طلاق قم با آگاهی از قوانین و رویه‌های محاکم خانواده، مرد را از سردرگمی می‌رهاند و روند انجام طلاق را تسریع میکند.

چرا از وکیل طلاق قم مشاوره بگیریم؟

موضوع طلاق و دوران آشفتگی زندگی قبل ‌از جدایی به منزله‌ بحرانی است که آرامش زن و شوهر و فرزندان آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عدم آشنایی زوجین نسبت به قوانین ممکن است موجب شود تا فرآیند طلاق آن‌ها در بازه زمانی طولانی‌ مدتی انجام شود. همچنین رفت‌وآمدهای زوجین به دادگاه و شعبه‌های گوناگون، سبب آشوب و پریشانی آن‌ها می‌شود.

زمانی‌ که وکیل خوب برای طلاق در قم وکالت هر کدام از زوجین را بر عهده داشته باشد، تمام این مراحل را به نمایندگی از موکل خود انجام می‌دهد. وکیل خوب با استفاده از تجربه و تبحری که در زمینه مسائل حقوقی و خانوادگی دارد، برای احقاق حقوق موکل خود تلاش می‌کند. برای دریافت مشاوره حقوقی در این زمینه با وکیل پایه یک دادگستری، مهدی پیشوایی در تماس باشید.

 

شماره وکیل طلاق در قم

02537401033

09101523019

آدرس دفتر

قم، انتهای دورشهر، میدان رسالت، حاشیه زیرگذر عطاران، برج سفید، طبقه 4، واحد 413

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *